Kaktusy Jiřího Mičky

Výsevy a pěstování semenáčků

Po létech experimentů se v mých podmínkách jako nejefektivnější jeví výsev do sterilizovaných inertních substrátů (zeolit nebo říční štěrk). Sterilizaci provádím „pečením“ vlhkého substrátu v troubě na plechu při teplotě 150°C minimálně 1hodinu. Vysévám začátkem jara (březen, duben) a buď nechám naklíčit výsevy na okně, nebo je rovnou umísťuji do výsevního aparátu.

vysevni_zarizeni_fytotron

Výsevní aparát

Výsevní substrát – zeolit - plním do květináčků 4x4cm nebo 5x5cm (tak 0,5 až 1cm pod okraj) a ty umísťuji do krabic s víkem. Výsevní substrát – říční štěrk – plním do krabiček s víčkem. Jedná se o krabičky od salátů, pomazánek apod., do kterých prorazím zespodu odtokové otvory. Používám asi 4cm vrstvu substrátu. Zalévám podmokem, krabičky jsou umístěny v míse. U zeolitu je důležité, aby byl neustále vlhký. Používám dešťovou vodu. Přihnojuji až po vyklíčení semenáčků a otevření krabic. Krabice postupně podle druhů a klíčení (po)otevírám co nejdříve to jde, s větráním začínám od 3 týdnů po výsevu.

Ve výsevním substrátu zůstanou tak dlouho, dokud se opravdu netísní, popř. dokud nepřijde nějaká pohroma (padání semenáčku, larvy smutnic apod.). Obvykle v červnu/červenci, po vyschnutí výsevního substrátu, přesazuju semenáčky do truhlíku s normálním substrátem používaným pro dospělé rostliny daného druhu. Snad jen u opuky používám jemnější frakci. Truhlíky nechám minimálně týden nezalité (u choulostivých druhů např. Echinomastusů ještě déle). Zálivka truhlíků probíhá shora. Do konce vegetační sezóny jsou umístěné ve výsevním aparátu. Zhruba koncem října nebo začátkem listopadu ukončují vegetaci, nechám je vyschnout a na zimu je přemísťuji do skleníku, kde v pohodě přezimují. Další roky přesazuju až pokud se tísní. Zálivka semenáčků je pravidelná, probíhá cca 1-2dny po vyschnutí povrchu substrátu.

Výsevní zařízení je umístěno v pracovně (trucovně), ze které se chodí do skleníku a je zabudováno do stojanu akvária. Používám čtyři 120cm zářivky. (pěstební plocha cca 130x 55cm), výška 30 cm. Vzdálenost semenáčků od zářivek cca 15cm. Rostlinky se nevytahují , snad jen některé horské druhy ale opravdu jen nepatrně, což se ve skleníku rychle napraví. Osvětlení probíhá v noci, teplota při svícení se pohybuje v závislosti od teploty venkovního prostředí (místnost není vytápěná) mezi 25°C až 35°C, což lze regulovat pootevřením dvířek.