Kaktusy Jiřího Mičky

Substrát a přesazování

polystyrenove_a_plechove_truhliky

Polystyrenové a plechové truhlíky

Základní substrát míchám následovně: 3 díl zeminy ze zahrádky (u nás je poměrně jílovitá), 2 díly říčního štěrku, 2 díly jemnější kamenné drti. Do toho přiměřeně rašeliny (do 5%) a od oka perlitu nebo antuky pro vylehčení. Částečně přimíchávám (recykluji) starší substrát po přesazení zdravých semenáčků. Držím se staré rady pana Jelínka, že přirozeně vlhký substrát se po stisknutí v dlani musí začít po jejím rozevření po chvilce rozpadat. Pro mexické a vápnomilné kaktusy pak tuto základní směs doplňují a zvětralou opukovou drť, a to v poměru 1,5:1 až 1:1 ve prospěch univerzální zeminy. Opuka je v našem kraji osvědčená záležitost, vřele doporučuji. Pro sukulenty míchám v poměru 1:1 univerzální zeminu s komerčními univerzálními substráty na bázi rašeliny.

Snažím se přesazovat hlavně v předjaří, ale vzhledem k časovým možnostem a velikosti sbírky přesazuju prakticky během celého roku. Zahradníci by mi asi nadávali, že přesazuju pozdě, v době kdy už kořeny prorůstají odtokovými otvory a řepové kořeny trhají květináčky. Pokud tím ale netrpí vzhled rostliny tak přesazování odkládám na poslední chvíli. Mám vypozorováno, že (dočasně) zvětšený prostor pro kořeny vede vedle urychlení růstu také k prořídnutí otrnění a k zahuštění dojde někdy až po několika letech.

Pro semenáčky používám polystyrénové truhlíčky, které si většinou lepím sám z 2cm polystyrenu. Velikost cca 20x50cm, hloubka 6cm. Polystyren se mi velice osvědčil, dobře izoluje, substrát neprochladne odspodu a naopak se nepřehřívá zboku. V poslední době v nich nechávám i drobnější druhy sbírkových rostlin. Pro odrostlejší semenáčky pak používám i plechové truhlíky z pozinkovaného plechu. Pro sbírkové rostliny používám převážně plastové květináče různé velikosti, jak je většina z Vás zná z nabídky z Chrudimi. U těch klasických měkkých červenohnědých 4x4 až 6x6cm je problém s odolností proti UV, poměrně brzy křehnou a lámou se. Lepší byly jejich socialističtí předchůdci z tvrdého plastu, které jsou snad věčné (5x5, 10x10cm a různě velké kulaté). Z estetických důvodů (a pro pomalý růst) používám také glazurované hliněné misky o průměru 15cm. Výborně se hodí pro Lophophory, Turbinocarpusy, Epithelanthy, Sulkorebutie, menší druhy Ariocarusů, překvapivě hezky v nich rostou tvrdší koryphanthy, vybrané mamilárie a subterestrické Echinocereusy. Ve stadiu zkoušení jsou plastové misky kulaté (průměr 15cm a větší) s poměrně rychle se zužujícím profilem. Slibuji si od nich umenšení problému s vysycháním substrátu u větších druhů. Od letoška používám i oválné misky, které se mi zdají výhodné pro sesazování drobnějších druhů, jak z estetického hlediska tak z praktického (při opylování je jeden druh pěkně pohromadě). Testuju je hlavně pro sulkorebutie a pro echinoffosullocactusy.